Tipy
Kyseliná šťavelová – zimní léčení pokapem

Ošetření zimního chomáče proti kleštíku včelímu
Pokap provádíme poslední adventní neděli čili v období kolem zimního slunovratu – předpokladá se, že včelstvo je bez plodu. Aplikujeme jen jedenkrát.
Na 1 zimující včelstvo potřebujeme 50 ml léčebného roztoku, do jedné uličky aplikujeme 5 ml, na 10 zimujících včelstev nám vystačí připravit 500 ml léčebného roztoku.
Potřeby na přípravu roztoku 500 ml roztoku:
- 500 ml destilované vody přivedeme k varu
- v 500 ml destilované vody rozpustíme 300 g krystalového cukru
- roztok necháme vychladit na pokojovou teplotu a poté přidáme 21 g kyseliny šťavelové (vyšší teplota by mohla vytvářet toxické výpary kyseliny)
- 24 hodin necháme kyselinu šťavelovou v roztoku rozpouštět, pravidelně promícháváme
- roztok je připraven k aplikaci
Práce na včelnici
Potřeby : ochranné oblečení, dýmák, rozpěrák, uzavíratelná nádoba s léčebným roztokem, injekční stříkačky a nádoba na jejich odložení, kbelík s vodou a molitanová houba (vhodné v případě potřísnění jiné části úlu)
Postup:
- naplníme stříkačky potřebným množstvím léčivého roztoku a vložíme je do odkládací nádoby
- otevření úlu (dýmák, ochranné pomůcky) – počkáme až se včely stáhnou a obnaží horní loučky
- léčebný roztok se aplikuje do nástavku, kde se nachází zimní chomáč a jsou uličky obsazené včelami
- zavoskované uličky – vosk odstraníme rozpěrákem, aby léčivo správně vtékalo
- léčivo aplikujeme do obsazených uliček
- tříkačku naplněnou léčebným roztokem vložíme do mezery mezi loučkami a plynule postupujeme a tlačíme píst, abychom do každé obsazené uličky vkapali 5ml roztoku- postup opakujeme na dalších úlech
- tato léčebná metoda se aplikuje pouze jednou
Dle MVDr. Zdeňka Klímy a Vojtěcha Daňka
Pro začínající včelaře

Každý včelař musí být registrovaný jako fyzická nebo právnická osoba, která je
evidována jako chovatel včel u Českomoravské společnosti chovatelů, a.s. (dále jen "ČMSCH")
ČMSCH při registraci přidělí začínajícímu chovateli včel šestimístné registrační číslo.
Kontakt na ČMSCH
Hradišťko 123, 252 09 Hradišťko
e-mail: uevcely@cmsch.cz
tel.: 257 896 210
Ohniska Varroázy a moru

Interaktivní mapa, která umožnuje aktuální zobrazení varroázy a moru včelího plodu.
Odkaz: https://www.svscr.cz/mapove-vystupy-ohnisek-nebezpecnych-nakaz-a-ochrannych-pasem/
Zdroj: Státní veterinární správa
Množení bylinek – Rozmarýna lékařská

Něco málo o Rozmarýně lékařské (Rosmarinus officinalis) pochází z jižní Evropy. Rozmarýnu se daří na středomořském pobřeží, prosyceném vlhkým vzduchem. U nás ji můžeme pěstovat nejlépe jako přenosnou rostlinu. Je voňavá, dekorativní, využijeme ji v kuchyni, jako léčivou bylinku, v přírodní kosmetice. V létě na zahradě či balkóně potěší i včely, čmeláky a motýly.
1. Nařežte konce výhonů
Ostrými nůžky Bud Clean nebo nožem nařežeme zdravé, měkké, nezdřevnatělé konce výhonů o délce 8–15 cm pod úhlem 45°.
2. Odlistěte stonky
U každého kousku odstraňte ve spodní polovině opatrně všechny listy.
3. Zapíchněte řízky do půdy
Řízek namočíme do gelového nebo práškového Stimulaxu a svisle zapíchněte do květináčů naplněných zeminou v našem případě ve vzdušném coco mixu značky Gold Label (RHP) a půdu kolem dokola přitlačte. Pro rozmarýnu je ideální výsevní substrát např. Biobizz Lightmix smíchaný 50/50 s hrubým pískem. Aby se stonky nezlomily, připravte si nejprve pomocí tyčinky třeba od vatiček na uši nebo tužky díry v substrátu. Protože ne všechny řízky rozmarýny se vždy uchytí, umístěte jich do jednoho květináče několik.
4. Místo
Rozmarýnové řízky umístěte na světlé, ne však příliš osluněné místo v domě. Stačí udržovat půdu stále mírně vlhkou. Mějte trpělivost, tvorba kořenového balu může trvat i půl roku.
Sázení Chilli papriček – Jiffy a Grodan
Je konec ledna a to je ten správný čas na sázení semínek chilli papriček. Je mnoho způsobů jak správně zasadit chilli semeno. Dnes si představíme dva typy výsevu a to do sterilizovaného, 100%BIO substrátu který je zároveň i květináčem – JIFFY tableta a v druhém odstavci Vám představím GRODAN - minerální vatu.
JIFFY: Připravíme si Jiffy tablety o průměru 36mm, skleníček, odstátou vodu s pokojovou teplotou + přimícháme hnojivo určené pro vytvoření kořenového balu (ten kdo vyznává myšlenku organického pěstování může přidat RootJuice do značky BioBizz s ředěním 2 až 5ml/1l vody anebo lze aplikovat minerální hnojivo Atami RootFast v poměru 1ml/1l vody) a námi vybraná semínka chilli. Tabletu Jiffy vložte do misky nebo pařníku a zalijeme odstátou vodou s namíchaným kořenovým roztokem. Během několika minut dojde k absorbování vody a jejich nabobtnání (cca 30mm). V případě přelití Jiffy tablet vymačkáme přebytečnou vodu zpět do nádoby. Nyní můžeme přejít rovnou k výsevu semen (semínko by mělo být uloženo do hloubky 2x až 3x svého průměru – 0,5 až 1cm). Skleníček umístíme za okno na slunné místo. Jiffy tablety by neměli vyschnout, v případě potřeby zvlhčíme rozprašovačem nebo zalijeme vodou. V okamžiku kdy prorůstá bílí kořínek z Jiffy tablety ven je ten správný čas na přesazení do substrátu (kořeny nemají rády světlo), v našem případě do coco mixu od značky Gold Label s certifikátem kvality RHP nebo doporučuji lehce nahnojený BioBizz Lightmix s EC 1,2, v případě, že necheme nejaký čas přihnojovat zvolíme BioBizz Allmix s EC 2,4.
GRODAN: Připravíme si minerální Grodanové kostičky v rozměru 2,5 x 2,5mm (nebo 3,6 x 3,6mm), sadbovací plato a odměrku s 1L odstáté vody + přimícháme hnojivo určené pro vytvoření kořenového balu v tomto případě doporučuji minerální Atami Rootfast. Grodanové kostičky rozřežeme ostrým nožem na jednotlivé části a každou zvlášť namočíme do roztoku a poté vymačkáme přebytečnou vodu. Špejlí nebo tužkou proděravíme do Grodanu dírku pro osetí semene v hloubce cca 0,5 až 1cm. Zasejeme semena do připravených děr a vložíme do sadbovače. Opět umístíme za okno a až začne prorůstat bílí kořínek ven z vaty přesadíme do substrátu (půdní obohacený mix nebo coco mix) a nebo do hydroponického systému.
Pozn.: V případě nedostatku přirozeného světla lze použít na dosvícení pro správné a bohaté zakořenění chilli papriček bíle světlo ze zářivkové trubice Philips TL-D 18W (36W dle potřebné plochy osvitu) nebo v pokročilejší fázi růstu použijeme úspornou lampu CLF 125W s bílo modrým spektrem.